«Імідж» переселенців: хто його створює?

12 грудня 2014 року в місті Києві в рамках проекту «Навчання із прав людини для журналістів зі Східної України»*  ДМГО «Альянс» спільно з Донецьким прес-клубом провели круглий стіл «Хто насправді «підвищує градус» нетерпимості до переселенців?». У круглому столі взяли участь понад 30 представників засобів масової інформації, громадських організації, експерти, представники переселенців.

Вже не першій раз обговорюються питання щодо висвітлення інформації щодо вимушених переселенців  та їх проблем.

Засідання круглого столу розпочалось з презентації результатів громадського моніторингу засобів масової інформації Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей щодо висвітлення тематики дотримання прав людини**, в т.ч. вимушено переміщених осіб. Представив результати керівник моніторингової групи ДМГО «Альянс» Сергій Бондаренко, який  висловив наступні висновки: ЗМІ не виявляють особливого інтересу до проблематики вимушених переселенців. Проблема стигматизації недооцінена і вимагає більш детального і повного висвітлення. У більшості ЗМІ можна відзначити низький рівень журналістських стандартів. Слабкими місцями в матеріалах є відсутність балансу думок, оперативність і повнота представленої проблеми. В основному матеріали подаються з поданням однієї точки зору, обмежені для аналізу причин і наслідків ситуацій. Він побажав інститутам громадського суспільства більше створювати попит на інформацію за цією тематикою, т.б. готувати та допомагати журналістам писати  матеріали, ЗМІ – створювати більш якісний та унікальний контент, а політикам менше «джинсувати».

Наталія Казьоннова, член координаційної ради ГО «Схід і Захід разом», повідомила, що відбувається в соцмережах. За результатами моніторингу соцмереж можна зробити висновок, що регіон таврують всі: блогери, ЗМІ, самі мешканці зони АТО, ті хто виїхав з зони АТО, громадські діячи. Всі представлені групи в тій чи іншій мірі приймають участь в цьому процесі. Також, вона виділила найбільш розхожі ярлики та штампи, прийняті по відношенню до переселенців: переселенці зі Сходу – сепаратисти, небажання працювати і соціалізуватися, відторгнення місцевими громадами: «вы пересидите и уедете», у разі несплати за оренду квартири переселенців не можна виселити «за законом», зневажливе ставлення до волонтерів та активістів, безкоштовно приймаючим переселенців.

Світлана Закревська, президент ДМГО «Альянс», підвела підсумки та  підкреслила висновки експертів, що «найбільша стигматизація переселенців відбувається в соцмережах. ЗМІ багато матеріалів  позичають з соцмереж без перевірок, без проведення журналістських розслідувань, береться чиясь суб’єктивна думка та продукується на населення в цілому»,-зазначила пані Світлана. Необізнаність щодо проблематики, пов’язаної з ситуацією на Сході України призводить до створення міфів і розповсюдженню стереотипів – причому, як серед населення, так і органів влади місцевого та державного рівня, а також до ситуації, коли переселенці стигматизуються та дискримінуються вже на законодавчому рівні. Вона поділилася спостереженнями моніторингу роботи державних структур,  які працюють з переселенцями, та зазначила, які порушення виявлені в їх роботі і до чого приводить невміння органів влади організувати свою роботу, з якими проблемами стикається людина, намагаючись зареєструватися в соціальній службі.

Жарка дискусія відбулась навколо питань реєстрації внутрішньо переміщених осіб та надання документів необхідних для цього. Учасники навели багато прикладів порушень законодавства при реєстрації переселенців. На запитання учасників, скільки додатково залучено фахівців для забезпечення організованої роботи з прийому переселенців при оформленні ними соціальних виплат, скільки створено додатково робочих місць, скільки надано житла за рахунок держави і багато інших питань, представники міністерства соціальної політики, які прийняли участь у роботі круглого столу, не змогли відповісти.

Правозахисник громадської ініціативи «Активна громадянська позиція» Гліб Омельченко зазначив, що більшість норм законів, які прийняти щодо переселенців не реалізуються, а деякі норми йдуть в розріз з Конституцією України.

Для довідки:

* Проект «Навчання із прав людини для журналістів зі Східної України» реалізується за підтримки Генерального консульства Німеччини в Донецьку та націлений на підвищення рівня обізнаності з питань прав людини представників ЗМІ Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей.

** Моніторинг ЗМІ проводиться в рамках проекту «Навчання із прав людини для журналістів зі Східної України» за  підтримки  Генерального консульства Німеччини в Донецьку. Методика проведення моніторингу матеріалів друкованих ЗМІ на предмет порушення журналістських стандартів розроблена та адаптована під цілі проекту Інститутом масової інформації (м. Київ).

Реклама

Posted on Декабрь 13, 2014, in Альянс. Bookmark the permalink. Оставьте комментарий.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

%d такие блоггеры, как: