Чи зможуть «ВИМУШЕНІ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ» проголосувати на парламентських виборах?

03.10.2014 року відбулось засідання круглого столу «Чи можливо забезпечити рівність можливостей громадян при голосуванні на дострокових парламентських виборах-2014? Роль держави та громадських об’єднань у цьому процесі». Ці питання підняли журналісти та представники ЗМІ під час проведення тренінгу «Законодавчі та практичні аспекти роботи журналістів в передвиборчій  період» в рамках проекту «Навчання із прав людини для журналістів зі Східної України» за  підтримки  Генерального консульства Німеччини в Донецьку. Учасниками тренінгу було запропоновано провести круглий стіл за участю представників державного реєстру виборців.

Основною метою заходу було обговорення можливостей голосування людей, які тимчасово виїхали з місць постійного проживання та не можуть в день виборів проголосувати на своїх виборчих дільницях.

Особлива увага була прикута до можливостей голосування осіб, які були вимушені тимчасово виїхати із зони проведення АТО (Донецька та Луганська області) та з Кримського півострова.

На заході були присутні представники ЗМІ, громадських організацій, представники переселенців та представник державного реєстру виборців.

Олекса Золотаренко, представник Донецької обласної організації Комітету виборців України окреслив проблемні питання, з якими можуть стикнутися «вимушені переселенці» при оформленні права голосування за місцем перебування без зміни виборчої адреси. Першою проблемою є відсутність доступної інформації про можливості голосування не за адресою «прописки»; другою – страх перед державними органами влади; третьою – необхідністю та складністю подання документів для зміни місця голосування. Четверта – невидача документів, які підтверджують статус особи, яка виїхала із зони АТО. «Ми вимагаємо проведення широкої інформаційної кампанії в ЗМІ, щоб люди пішли і вже зараз змогли отримати посвідчення про тимчасову зміну місця голосування», — зазначає пан Золотаренко.

Олександр Стельмах, голова Державного реєстру виборців розповів присутнім про особливості зміни місця голосування та необхідні документи для цього. Пан Стельмах наголосив на тому, що виборці із Донецької та Луганської областей діють на загальних підставах і що законодавством України не передбачається «особливий статус» при зміні місця голосування. Якщо у кримчан є можливість згідно з ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зареєструватись в реєстрі виборців та змінити місце голосування лише за пред’явлення паспорта, то в мешканців з Донецької та Луганської областей, такої можливості не має. Для цього не має відповідної нормативної бази. Олександр Стельмах впевнив присутніх, що працівники місцевих центрів реєстрації виборців налаштовані надавати всебічну допомогу «вимушеним переселенцям» та сприяти отриманню посвідчення про тимчасову зміну місця голосування. «Я прошу звернути увагу на те, що всім, хто хоче проголосувати на парламентських виборах необхідно до 20 жовтня зареєструватись в центрах реєстрації виборців. Чим раніше Ви це зробити – тим швидше буде вирішене ваше питання і виборець зможе віддати свій голос за ту політичну силу, яку хоче бачити в Парламенті», — зазначив пан Стельмах.

Юрій Хорунжий, представник Громадянської мережі «ОПОРА» також наголосив на слабкій інформаційно-роз’яснювальній роботі органів державної влади щодо права голосування осіб, які не можуть це зробити за постійним місцем проживання. Пан Хорунжий закликав представників ЗМІ та  інститутів громадянського суспільства сприяти поширенню та роз’ясненню своїх виборчих прав серед громадян, особливо серед «вимушених переселенців».

Бондаренко Сергій, представник ДГО «Альянс» зазначив: «враховуючи стислі терміни, вже сьогодні необхідно розпочати поширювати інформацію серед земляків, які виїхали з Донецької області про те, як можна проголосувати. «Не такий страшний чорт, як його малюють» — лише трохи зрозумілої та доступної інформації і людина отримає шанс вплинути на майбутнє держави. Терміново необхідно задіяти соціальні мережі та особисті контакти. Вже зараз НГО необхідно розпочинати діяльність за двома напрямками: лобіювати можливі зміни до законодавства, щоб полегшити доступ до голосування  на місцевих виборах та проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед «вимушених переселенців» щодо їх виборчих прав».

Для довідки: з офіційною інформацію щодо реєстрації виборців, нормативно-правової бази та адрес Центрів реєстрації виборців можна дізнатись на сайті www.drv.gov.ua

Author: